Dlaczego wybór ekologicznej żywności jest ważny?

Współcześnie bardzo wielu dietetyków, a wraz z nimi również lekarzy podkreśla, że nie konkretna dieta jest istotna w naszym życiu, ale to jakie produkty są spożywane. Produkty w rozumieniu tego, jak są wytwarzane. Szczególnie zwraca się uwagę na to, aby żywność, jaka trafia na nasz stół, była pochodzenia ekologicznego.

Co to właściwie jest ekologiczna żywność?

Ekologiczna żywność to taka, która jest oznaczona symbolem zielonego listka. Symbol ten musi być jednak symbolem certyfikowanym przez Unię Europejską. Kupując produkty ekologiczne, mamy pewność, że do ich wyprodukowania używano składników, pochodzących z rolnictwa ekologicznego. Rolnictwo ekologiczne musi spełniać wiele kryteriów, do najważniejszych należą:

  • używanie tylko i wyłącznie niektórych oraz minimalnych ilości pestycydów,
  • brak roślin GMO,
  • niewielkie ilości nawozów,
  • w przypadku zwierząt hodowla w najgorszym wypadku wolnowybiegowa.

Co zyskujemy, kupując produkty ekologiczne?

Kupując produkty ekologiczne, przede wszystkim mamy pewność, że zarówno rośliny, jak i produkty odzwierzęce, nie są nasączone pestycydami oraz innymi chemicznymi środkami nawożącymi, oraz ochrony roślin. W przypadku zwierząt dochodzi do tego również niestosowanie antybiotyków oraz karmienie zwierząt paszą, która jest jak najbardziej zbliżona do tej, którą spożywałyby w warunkach naturalnych.

Produkty odzwierzęce

Szczególnie istotne jest wybieranie produktów ekologicznych w odniesieniu do produktów odzwierzęcych. To w zwierzętach tak naprawdę w największej ilości kumulują się różnego rodzaju szkodliwe substancje, takie jak na przykład pestycydy. Jeżeli rośliny, które są intensywnie nawożone oraz traktowane pestycydami, są w dużej ilości zjadane przez zwierzęta, wówczas te wszystkie szkodliwe substancje odkładają się w ich mięsie, mleku, jajach oraz każdej ich części, którą spożywamy. Jeżeli więc chcemy na przykład na grillu upiec sobie antrykot, lepiej byłoby dla nas, abyśmy wybrali antrykot pochodzących z rolnictwa ekologicznego lub tradycyjnego.

Jakie może mieć to korzyści dla naszego zdrowia?

Przede wszystkim coraz częściej zwraca się uwagę na to, że wiele substancji używanych powszechnie w ekstensywnej uprawie roślin oraz hodowli zwierząt, może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. O ile spożywalibyśmy tego typu produkty od czasu do czasu, wówczas nasz organizm byłby w stanie sobie z nimi poradzić. Niestety 90% produktów, które możemy nabyć w sklepach, zawiera te substancje, więc mogą być one dla nas zdecydowanie szkodliwe, co jest coraz częściej potwierdzane przez wiele badań medycznych i naukowych.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking – pl.freepik.com